Mieniące się różem i czerwienią skalne świątynie Petry, wspaniałe kurorty nad Morzem Czarnym i przy krótkim, ale pięknym, odcinku Morza Czerwonego, pełne tajemnic meandry Jordanu i skąpane w słońcu piaski pustyni – to tylko niektóre skojarzenia z Jordanią, bliskowschodnim kierunkiem turystycznym, który coraz częściej staje się celem naszych podróży.

Jordania | Numerem jeden na turystycznej liście przebojów Jordanii jest Petra

Jordania | Numerem jeden na turystycznej liście przebojów Jordanii jest Petra (by Brad Mering na licencji FreeImages)

Trochę geografii

Jeśli Jordania, to oczywiście Jordan – ta licząca 251 km długości rzeka, posiadająca doniosłe historyczne i religijne znaczenie zupełnie nieprzystające do jej długości, leży na granicy pomiędzy Jordanią i Izraelem wraz z Zachodnim Brzegiem Jordanu, uchodząc do Morza Martwego.

Jordania jest państwem leżącym w południowo-zachodniej Azji, częściowo na Półwyspie Arabskim i całkiem niedaleko Morza Śródziemnego, nie posiada jednak do niego dostępu. Do Jordanii należy za to krótki, liczący ok 26 kilometrów, odcinek na krańcach Morza Czerwonego (Zatoka Akaba).

Jordania zajmuje tzw. Wyżynę Syryjsko-Palestyńską, którą przecina Rów Jordanu – głębokie zapadlisko tektoniczne. Krawędzie rowu stanowią góry zrębowe z najwyższym szczytem kraju – Dżabal ar-Ramm (1738 m n.p.m). Pozostałe tereny Jordanii to pustynny płaskowyż z częścią Pustyni Syryjskiej na wschodzie i Pustyni Południowej na południu.

Pogoda

Pogoda w Jordanii, dzięki wybitnie suchemu klimatowi, jest zazwyczaj słoneczna i bezchmurna. Najwyższe temperatury wahają się tu od 18 (styczeń) do 38 stopni Celsjusza (sierpień), sięgając czasem ekstremów rzędu 50 °C. Najniższe średnie temperatury zimowe to ok. 5 °C (choć temperatura może spaść także poniżej zera), zaś najniższe letnie temperatury wahają się w granicach 20°C.

Nie tylko niskie temperatury, ale również deszcz nie będzie nam doskwierał w Jordanii. Największe opady występują w okresie od listopada do marca na obszarach północno-zachodnich. Między lutym a majem bywa z kolei wietrznie (wiatr samum).

Jordania | Antyczne ruiny w Jerash

Jordania | Antyczne ruiny w Jerash (by FSG777 na licencji FreeImages)

Morze Martwe

Morze Martwe jest w rzeczywistości jeziorem o bardzo wysokim zasoleniu, liczącym 26%. Przez sam jego środek przebiega granica Jordanii z Izraelem.

U wybrzeży Morza Martwego kwitnie turystyka, gdyż niezależnie od pory roku, zawsze panuje tam piękna, słoneczna pogoda. Słonej wodzie jeziora i pochodzącemu z niego błotu od dawien dawna przypisuje się właściwości lecznicze.

Przyroda

W szacie roślinnej Jordanii dominują gatunki charakterystyczne dla pustyni i półpustyni, makia oraz niewielkie połacie wiecznie zielonych lasów z sosną i dębem.

Zdecydowanie bardziej bogaty jest świat zwierzęcy z imponującą fauną wybrzeży Morza Martwego i górzystego Rowu Jordanu. Warto wyróżnić przede wszystkim koziorożca nubijskiego i oryksa arabskiego.

Największy park narodowy Jordanii, który zapozna nas z różnorodnością lokalnej flory, fauny i form geologicznych, nosi nazwę Dana Biosphere Reserve.

Jordania | Akaba (Aqaba)

Jordania | Akaba (Aqaba) (by leila haj-hassan na licencji FreeImages)

Atrakcje

Do Jordanii docierają nie tylko miłośnicy plażowania (Zatoka Akaba, Wybrzeże Morza Martwego) i sztuki islamskiej (92% ludności jordańskiej to muzułmanie), ale także liczni pielgrzymi poszukujący miejsc znanych z przekazów biblijnych. Prawdopodobnie właśnie tu, w miejscowości Betania za Jordanem, miał miejsce chrzest Chrystusa. Niebanalne znaczenie posiada także góra Nebo, z której szczytu Mojżesz miał dojrzeć Ziemię Obiecaną.

Jordania położona jest ponadto na trasie pielgrzymki do Mekki (trasa prowadzi wzdłuż Rowu Jordanu), duży procent turystów stanowią tu więc mieszkańcy krajów arabskich.

Na jordańskiej liście turystycznych przebojów zdecydowanie króluje Petra z fantastycznymi świątyniami, grobowcami i domami wykutymi w skale mieniącej się odcieniami różu i czerwieni.

Jordania | Arabscy muzycy w Jerash

Jordania | Arabscy muzycy w Jerash (by arrawa na licencji FreeImages)

Jordania to także gratka dla miłośników antyku, znajdziemy tu świetnie zachowane rzymskie (Jerash) miasta i ruiny starożytnych budowli (świątynia Herkulesa w Ammanie).

Poza wypoczynkiem w nadmorskich kurortach powinno zainteresować nas także nurkowanie w Jordanii. Centrum skupiające miłośników tego typu podwodnej aktywności znajduje się w zatoce Aqaba (Akaba) na Morzem Czerwonym (tak, to właśnie stąd pochodzą słynne podwodne zdjęcia z czołgiem!).

Zwiedzając Jordanię warto zahaczyć jeszcze o Madabę (północno-zachodnia część kraju), w której znajduje się zjawiskowa mapa Ziemi Świętej wykonana z mozaiki i datowana na VI wiek.

Jordania | Amman – stolica Jordanii

Jordania | Amman – stolica Jordanii (by Eva Serna na licencji FreeImages)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Narty na Cyprze Narty na Cyprze
Wakacje na Cyprze kojarzą nam się głównie z gorącym słońcem i błogim wypoczynkiem na śródziemnomorskiej plaży...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...